Sky-Watcher Skyliner-200P Classic: het bekende 8 inch sweet spot
De Sky-Watcher Skyliner-200P Classic is een vloermodel Dobson met een parabolische spiegel van 203 mm (8 inch) en een brandpuntsafstand van 1200 mm (f/5,9). Onder waarnemers geldt 8 inch als hét omslagpunt: groot genoeg voor serieus deep-sky-werk, klein genoeg om regelmatig buiten te zetten. Met 77% meer lichtopbrengst dan het 150 mm model en een moderne accessoireset is dit de telescoop die wij in ons Dobson-assortiment het vaakst adviseren aan wie er direct goed in wil.


Wat zie je door de Skyliner 200P?
Dit is de maat waarop deep-sky echt begint te leven. De Orionnevel toont uitgestrekte structuur, bolhopen lossen op in duizenden speldenprikjes en onder een donkere hemel wordt de spiraalstructuur van heldere sterrenstelsels zichtbaar. Op planeten zie je meer dan alleen de banden van Jupiter: kleurverschillen, de Grote Rode Vlek en schaduwovergangen van zijn manen. Saturnus toont de Cassini-scheiding op goede nachten. Dit is het beeld waarvoor mensen de hobby in gaan.

Doordachte mechaniek en een luxe accessoireset
De spiegel van low-expansion borosilicaatglas koelt sneller af en houdt zijn vorm. De rockerbox heeft gepatenteerde frictiehandgrepen waarmee je de weerstand instelt: soepel zoeken, stabiel volgen, ook met zwaardere oculairs. De 2 inch Crayford-focuser stelt spelingsvrij scherp en accepteert via de meegeleverde adapters elk gangbaar oculair. De set is compleet met twee 70 graden Wide Angle oculairs, een 9x50 zoeker en een universele smartphone-adapter.

Zo haal je het beste uit deze telescoop
- Plan de afkoeltijd in. Een 8 inch spiegel heeft 45 tot 60 minuten nodig om op buitentemperatuur te komen. Zet hem buiten terwijl je koffie zet.
- Til hem in twee delen. Buis (11 kg) en rockerbox (12 kg) zijn los prima te dragen; samen is 23 kg onhandig.
- Controleer de collimatie na elke autorit. Zie onze stap-voor-stap gids over collimatie.
- Lijn de 9x50 zoeker parallel uit aan de hoofdbuis bij daglicht; daarna vind je ook zwakke deep-sky doelen snel.
- 200x is het sweet spot voor planeten: een 6 mm planeetoculair haalt op deze telescoop precies die vergroting. Meer kan op uitzonderlijke nachten, maar 200x levert het vaakst het beste beeld.

Voor wie wel en voor wie niet
Wel: beginners met budget die in één keer goed willen zitten, en gevorderden die maximale opening per euro zoeken. BBC Sky at Night Magazine noemde dit model niet voor niets "a joy to use". Twijfel je nog? Onze telescoop koopgids voor beginners zet de afwegingen op een rij.
Niet: wie weinig opslagruimte heeft of de telescoop vaak mee op reis wil nemen, kijkt beter naar de compacte Heritage-lijn zoals de Heritage-150P FlexTube. Lange belichtingen van deep-sky horen bij de slimme telescopen; snelle maan- en planeetfoto's met de meegeleverde smartphone-adapter werken juist uitstekend.
Aanbevolen accessoires
Deze accessoires voegen na aanschaf het meest toe:
- Maanfilter 13%: bij deze spiegelmaat is de maan verblindend fel. De Omegon Maanfilter 13% (1,25 inch) dempt het licht en verhoogt het contrast. Meer uitleg staat in onze maanfiltergids.
- Een planeetoculair van 6 mm: het Sky-Watcher 6 mm Planetary UWA Oculair geeft op deze telescoop 200x vergroting voor meer detail op Jupiter en Saturnus.
- Cheshire collimatie-oculair: het Sky-Watcher Cheshire Oculair maakt het uitlijnen van de spiegels nauwkeuriger dan de meegeleverde hulpmiddelen.
- Draagtas: beschermt de optiek onderweg naar een donkere plek. Bekijk de draagtassen en kies de maat die bij dit model past.
Technische specificaties
| Kenmerk | Specificatie |
| Type telescoop | Newton-reflector (Parabolische hoofd- en vangspiegel) |
| Diameter hoofdspiegel | 203 mm (8 inch) |
| Materiaal spiegel | Low-Expansion Borosilicaatglas (snelle afkoeltijd) |
| Vangspiegel diameter | 47 mm (korte as) |
| Brandpuntsafstand | 1200 mm |
| Openingsverhouding | f/5.91 |
| Spiegelcoatings | Radiant™ Aluminium Quartz (RAQ™): tot 94% lichtreflectie |
| Lichtopbrengst | 77% meer lichtverzameling dan het 150 mm model |
| Vangspiegelophanging | 0,5 mm ultradunne spider supports (minimale diffractie) |
| Meegeleverde oculairs | 12,5 mm & 20 mm (1,25"): 70° Super Wide Angle |
| Meegeleverde vergrotingen | 60x en 96x |
| Maximale nuttige vergroting | 406x (Potentieel) |
| Focuser | 2" Precisie-Crayford focuser (soepel en spelingsvrij) |
| Inbegrepen adapters | Zowel 2" als 1,25" adapter met krasvrije messing klemring |
| Zoeker | Grote 9x50 Optische zoeker met kruisdraad in centreerbeugel |
| Camera-aansluiting | Directe SLR/Spiegelreflexcamera connectie mogelijk |
| Smartphone adapter | Universeel (geschikt voor telefoons tussen 54 mm en 90 mm breed) |
| Materiaal optische buis | Gewalst staal (Rolled steel) afgewerkt in glanzend wit |
| Montering type | Houten Alt-Azimuth (Dobson) met Tension Control & accessoireplaat |
| Diameter van de basis | 520 mm |
| Gewicht optische buis (OTA) | 11 kg |
| Gewicht rockerbox (basis) | 12 kg |
| Totaalgewicht | 23 kg |

Inbegrepen in de doos
- Sky-Watcher Skyliner-200P Classic optische buis met houten rockerbox en Tension Control handgrepen
- Twee 70 graden Wide Angle oculairs: 20 mm (60x) en 12,5 mm (96x)
- 2 inch Crayford-focuser met 2 inch en 1,25 inch adapters (krasvrije messing klemring)
- 9x50 optische zoeker met kruisdraad
- Universele smartphone camera-adapter (voor telefoons van 54 tot 90 mm breed)
Eerlijk advies van waarnemers
Wij verkopen en gebruiken de Sky-Watcher-lijn zelf. In onze Sky-Watcher merkgids leggen we uit welke series sterk zijn en welke je beter overslaat. Bekijk het volledige assortiment op onze Sky-Watcher merkpagina of vergelijk alle modellen in ons Dobson-assortiment. Voor 23:59 besteld is snel in huis, in Nederland én België.














Michael Naessens (geverifieerde eigenaar) –
Was snel ineen gestoken. Ziet er degelijk uit. Nog niet kunnen testen.
Monica Groothedde (geverifieerde eigenaar) –
Perfecte beginners telescoop, fijn in gebruik, mooi om te zien.
Younes Amajoud (geverifieerde eigenaar) –
Ook kewlll
Anna (geverifieerde eigenaar) –
Everything works flawlessly.
Irina –
Good afternoon. I’m interested in this telescope model: https://www.telescoop.nl/sky-watcher-skyliner-200p-classic-dobson/
Is it in stock? How quickly can it be shipped to Portugal? I need it by 10 June. Irina
Irene (geverifieerde eigenaar) –
Veel degelijker dan verwacht. Makkelijk te monteren en te gebruiken. Tip; Nederlandse gebruikershandleiding
Thomas (geverifieerde eigenaar) –
De telescoop ziet er al mooi uit op de plaatjes, maar is nog een stuk indrukwekkender als hij echt in zijn geheel voor je staat. Ik ben er erg blij mee. Ondanks de bewolking en lichtvervuiling heb ik vanuit mijn tuin in de stad al een aantal mooie observaties kunnen maken, zoals de fasen van Venus en de Herculesbolhoop M13. De service was ook zeer aangenaam. Ik heb advies gekregen over mijn aankoop en er werd altijd snel gereageerd. Kortom: een aanrader, en dat voor een prima prijs. Ik kan overigens aanraden om er nog een oculair met een wat lagere brandpuntsafstand bij te nemen voor meer vergroting, dat kan deze scoop zeker aan!