Omegon 90/1000 EQ-2 Lenzentelescoop: de serieuze stap na het instapmodel
De Omegon 90/1000 EQ-2 is de natuurlijke opvolger van modellen als de 70/900: meer opening, een zwaardere EQ-2 montering en een optische 6x30 zoeker. De 90 mm lens vangt ongeveer 165 keer meer licht dan het blote oog en het lange brandpunt van 1000 mm (f/11,1) houdt planeten scherp en kleurzuiver.
De achromatische dubbellens met multicoating bundelt twee glassoorten om kleurfouten te beperken. Bij hoge vergroting blijft een dunne kleurrand om heldere objecten zichtbaar; dat hoort bij dit lenstype en stoort bij normaal gebruik niet.



EQ-2: stabieler volgen op hogere vergroting
De EQ-2 draagt de lange buis merkbaar rustiger dan een EQ-1 en volgt met een draaiknop op een as. De optische 6x30 zoeker toont ook zwakkere sterren, zodat je objecten sneller vindt dan met een red dot.

40x tot 180x met de meegeleverde set
Met de 25 mm en 10 mm oculairs kijk je op 40x en 100x. De 2x Barlow verdubbelt; het praktische maximum bij 90 mm opening is ongeveer 180x. De combinatie Barlow plus 10 mm (200x) rekent daar op papier overheen: bewaar die voor uitzonderlijk rustige nachten.
Meegeleverd
- AC-optiek 90/1000 met multicoating
- EQ-2 parallactische montering
- In hoogte verstelbaar aluminium statief
- 25 mm en 10 mm oculairs (1,25 inch)
- 2x Barlow-lens
- Optische 6x30 zoeker
Aanbevolen accessoires
Een Omegon Premium maanfilter 1,25 inch (19,90 euro) is bij 90 mm opening geen overbodige luxe. Het Omegon Cronus 7 mm oculair (79 euro) zet een vaste 143x neer voor planeten en met de Omegon smartphone-adapter 25-48 mm (14,90 euro) leg je de Maan vast.
Kijk nooit zonder gecertificeerd zonnefilter door een telescoop naar de zon: dat veroorzaakt binnen een seconde blijvend oogletsel. Voor de gedeeltelijke zonsverduistering van 12 augustus 2026 is de Bresser zonsverduisteringsbril (3,20 euro) de veiligste manier om met het blote oog mee te kijken.
Voor wie wel, voor wie niet
Wel: wie een klassieke, serieuze lenzentelescoop zoekt voor Maan, planeten en dubbelsterren, met ruimte om te groeien. Niet: wie vooral deep-sky wil zien; een Dobson met grote spiegel op de Dobson-pagina toont daar meer voor hetzelfde geld. Vergelijk instapmodellen via de keuzehulp. Meer Omegon staat op de merkpagina.
Specificaties
| Eigenschap | Waarde |
|---|---|
| Opening | 90 mm |
| Brandpuntsafstand | 1000 mm |
| Openingsverhouding | f/11,1 |
| Optisch ontwerp | Achromatische refractor |
| Montering | EQ-2 parallactisch met aluminium statief |
| Oculairaansluiting | 1,25 inch |
| Zoeker | Optisch 6x30 |
| Vergroting meegeleverd | 40x tot 180x (praktisch maximum) |
| Lichtopbrengst | Circa 165x meer dan het blote oog |
















Beoordelingen
Er zijn nog geen beoordelingen.