TeleVue Ethos 8mm : Oculair: Ethos-oculair met 100 graden beeldveld
De Ethos 8 mm is het lichtste oculair van de serie en daarmee het meest geschikt voor gebruik in een binoviewer of op een montering die weinig gewicht verdraagt. De diameter blijft bescheiden, het beeldveld is met 100 graden onverminderd groot.
Deze brandpuntsafstand hoort bij de reeks 21 mm, 13 mm en 8 mm en levert op de meeste telescopen een hoge, nog comfortabele vergroting.



Wat 100 graden beeldveld doet
Een klassiek Ploessl toont 50 graden, een Nagler 82 graden. Bij 100 graden houdt je oog het veld niet meer in een keer vast: je kijkt rond in het beeld in plaats van ernaar. Dat is het effect waar de Ethos-serie om bekendstaat.
Praktisch betekent het ook dat objecten langer in beeld blijven. Op een handmatig gevolgde Dobson scheelt dat voortdurend bijsturen.

Licht genoeg voor elke opstelling
Met ongeveer 430 gram is de 8 mm merkbaar lichter dan de langere modellen. Op een Dobson hoef je de balans nauwelijks bij te stellen bij het wisselen van oculair.
In 1,25 inch modus is het oculair parfocaal met de TeleVue Ploessls, DeLites, Nagler Type 6 en de 1,25 inch Panoptics. Met de HiHat-verloopadapter houd je die parfocaliteit ook aan in een 2 inch focuser.

Inkijkcomfort en Dioptrx
De oogafstand bedraagt 15 mm bij elke brandpuntsafstand in de serie. De hoogte van de opvouwbare oogschelp bepaal je zelf, zodat je oog steeds op dezelfde plek komt.
Draag je een bril vanwege astigmatisme, dan kun je die vervangen door een Dioptrx op het oculair. Dat corrigeert je eigen cilinderafwijking zonder dat de brilglazen contrast en oogafstand kosten.

In jouw telescoop
In een telescoop met een brandpuntsafstand van 1200 mm levert dit oculair ongeveer 150x met een waar beeldveld van circa 0,66 graden. Je rekent dat voor je eigen telescoop uit met de veldstop: waar beeldveld = 57,3 x veldstop gedeeld door de brandpuntsafstand van de telescoop.
De veldstop van dit model is 13,9 mm. Dat getal, en niet de brandpuntsafstand alleen, bepaalt hoeveel hemel je werkelijk ziet.
Meegeleverd
- Oculair met opvouwbare rubberen oogschelp
- Beschermkap voor de oogschelp
- Stofkap voor de steek
- Filterdraad in de steek
Aanbevolen accessoires
Elk Ethos-oculair accepteert de TeleVue Dioptrx, een corrector voor astigmatisme van het oog waarmee je zonder bril kunt waarnemen. Gebruik je een snelle Newton, dan haalt de Paracorr comacorrector het laatste beetje randscherpte binnen. Voor een 2 inch focuser is een Everbrite zenitspiegel de logische aanvulling, en een oculairtas beschermt de investering onderweg.
Voor wie wel en voor wie niet
- ✓ Waarnemers met een binoviewer
- ✓ Planeten en compacte deep-sky objecten
- ✓ Wie een lichte 100 graden oculair zoekt
- ✗ Overzichtsbeelden bij lage vergroting
- ✗ Wie de langere brandpuntsafstanden van de serie zoekt
Specificaties
| Brandpuntsafstand | 8 mm |
| Schijnbaar beeldveld | 100 graden |
| Effectieve veldstop | 13,9 mm |
| Oogafstand | 15 mm |
| Steekmaat | 1,25 inch en 2 inch |
| Filterdraad | Ja |
| Dioptrx-compatibel | Ja |
| Coating | Volledig meervoudig gecoat, gezwarte lensranden |
| Oogschelp | Opvouwbaar, met beschermkap |
| Gewicht | circa 430 g |
Alle groothoekoculairs staan op de pagina met widefield oculairs. Het volledige assortiment van dit merk vind je op de TeleVue merkpagina.







Beoordelingen
Er zijn nog geen beoordelingen.