ZWO Seestar S50 Pro: de opvolger van de populairste smart telescoop
De ZWO Seestar S50 Pro is de nieuwe generatie van de Seestar S50, de meest verkochte smart telescoop van de afgelopen jaren. ZWO heeft vrijwel alles vernieuwd: een vierlenzige apochromatische hoofdoptiek van 50 mm, twee 4K-sensoren, een tweede groothoekcamera, een 10.000 mAh accu en 128 GB opslag. De bediening blijft even eenvoudig als bij de S50: je zet hem neer, opent de Seestar-app en de telescoop zoekt, volgt en fotografeert zelf.
Met vier opnamemodi fotografeer je nevels en sterrenstelsels, de Melkweg boven een landschap (tot 8K mozaïek), zon en maan, en overdag natuur en landschappen. Alles wordt op de telescoop zelf gestackt en verwerkt, zodat je direct een afgewerkte 4K-foto op je telefoon hebt. Wil je meer controle, dan bewaart de S50 Pro ook de FITS-bestanden voor eigen nabewerking.
Voor wie twijfelt tussen de Seestar S30 Pro en de S50 Pro: de S50 Pro verzamelt bijna drie keer zoveel licht en heeft 260 mm brandpunt tegenover 160 mm. Dat betekent meer detail op kleinere nevels, sterrenstelsels en de maan. De S30 Pro blijft het lichtere reismodel. Kom je van de originele S50, dan lees je in de S50-alternatievengids wat de overstap je oplevert.








50 mm quadruplet APO met 260 mm brandpunt
De hoofdoptiek is een vierlenzige apochromaat met ED-element, 50 mm opening, 260 mm brandpuntsafstand en een lichtsterkte van f/5.2. Ten opzichte van de triplet van de originele S50 geeft dat scherpere sterren en minder kleurzweem aan de randen.
Achter de optiek zit een 1/1.2 inch sensor van 8,3 megapixel (3840 x 2160) met pixels van 2,9 micrometer. Dat is vier keer de resolutie van de S50, met een beeldveld van 2,8 graden. Autofocus, een verwarming tegen dauw en een intern filterwiel zijn ingebouwd.

Twee 4K-sensoren, vier opnamemodi
Naast de telelens heeft de S50 Pro een tweede camera met een 3,4 mm groothoeklens (f/1.75, 6 mm brandpunt) en een eigen 4K-sensor. Het beeldveld van 63 graden is gemaakt voor de Melkweg, sterrensporen en landschappen.
Je kiest per sessie een van vier modi: Star Gazing (deep-sky), Starry Sky (Melkweg en sterrensporen), Solar System (zon en maan) of Scenic (natuur en landschap). De app regelt belichting, stacken en verwerking per modus.

Slimme verwerking terwijl je kijkt
Tijdens het live stacken verbetert de S50 Pro de signaal-ruisverhouding, past dark frames toe, egaliseert de achtergrond, kalibreert kleuren en corrigeert sterren. Aan het einde van de sessie staat er een gestackte, voorbewerkte 4K-foto of 8K-mozaïek klaar.
De app bevat daarnaast een volwaardige bewerkingsomgeving: sterren verwijderen of verkleinen, deconvolutie, ruisonderdrukking, achtergrondextractie en kleurkalibratie. ZWO gebruikt hiervoor geen generatieve AI: alles is gebaseerd op de data die de telescoop zelf heeft vastgelegd.

Melkweg tot 8K, sterrensporen automatisch
In de modus Starry Sky legt de S50 Pro de Melkweg vast zonder statiefkop, tracker of nabewerking. Je kiest uit vier kaders: 8K portret, 8K landschap, 180 graden panorama en standaard 4K portret. Voorgrondverwijdering en het samenvoegen van de deelopnamen gebeuren op het apparaat.
Sterrensporen maak je in dezelfde modus: kader instellen, starten en de telescoop levert na afloop een foto en een timelapse-video.

Zon en maan
De 260 mm telelens kadert de maan mooi vol, met kraters en bergranden scherp in beeld. Voor de zon klik je het meegeleverde magnetische zonnefilter op de telelens en fotografeer je zonnevlekken.
Veiligheid: richt de telescoop nooit op de zon zonder het zonnefilter op de hoofdoptiek. Controleer het filter voor elke sessie op beschadigingen. Het filter doet ook dienst als donkerfilter voor de groothoeklens.

Overdag: natuur, landschap en timelapse
In de modus Scenic maak je 4K-foto's, video's en timelapses met beide camera's, met handmatige gain en belichting. Met de ingebouwde intervalometer leg je een zonsopkomst of een drukke straat vast.
Objecttracking helpt om bewegende dieren in beeld te houden. Voor vogels op afstand gebruik je de 260 mm telelens, voor het brede landschap de 6 mm groothoek.

Drie ingebouwde filters
Het filterwiel achter de hoofdoptiek bevat een duo-bandfilter (OIII 30 nm, H-alfa 20 nm) voor emissienevels onder lichtvervuilde hemel, een UV/IR-cutfilter voor sterrenstelsels, sterrenhopen en de maan, en een donkerfilter voor automatische dark frames.
Je hoeft dus geen los filter te kopen om vanuit een Nederlandse of Belgische stad nevels te fotograferen. De filters gelden voor de telelens; de groothoekcamera gebruikt het magnetische filter als donkerfilter.

Verbinden via NFC, wifi of Bluetooth
Nieuw is NFC: telefoon tegen de telescoop houden en de app opent met de verbinding klaar. Daarnaast is er wifi op 2,4 GHz (meer bereik) en 5 GHz (snellere overdracht), plus Bluetooth. Het bereik is ongeveer 10 meter.
Via Station Mode koppel je de S50 Pro aan je thuisnetwerk. Dan bedien je hem vanuit huis terwijl hij in de tuin staat, zolang je wifi reikt.

Negen uur op een accu, 128 GB opslag
De 10.000 mAh accu is goed voor maximaal 9 uur opnemen en verwerken; de S50 had 6.000 mAh. Bij vorst, met de dauwverwarming aan of met beide camera's actief loopt de accu sneller leeg. Laden gaat via USB-C en kan tijdens het gebruik met een powerbank of netadapter.
De interne opslag is verdubbeld naar 128 GB, ruim voldoende voor 4K-opnamen, 8K-mozaïeken en FITS-bestanden van meerdere nachten. Overzetten naar de computer gaat via de app of rechtstreeks via USB.

Nieuw statief met verstelbare poothoek
Het meegeleverde carbon statief heeft instelbare poothoeken. Op ongelijk terrein kies je stabiliteit, op vlakke grond meer hoogte. De driepuntsverdeling houdt de telescoop stil tijdens lange belichtingen.
Wil je langer belichten dan in alt-azimut-modus mogelijk is, dan zet je de S50 Pro in EQ-modus op de optionele ZWO TH10-statiefkop. Daarmee lopen de belichtingen op tot 60 seconden per frame, wat de signaal-ruisverhouding op zwakke nevels verbetert. EQ-modus is niet nodig voor goede resultaten; het is een uitbreiding voor gevorderden.

Alles in de app gepland
De Seestar-app maakt op basis van je locatie en tijd een sessieplanning met de beste objecten van de nacht. Je tikt een object aan, de telescoop draait ernaartoe, stelt scherp en begint te stacken. Mozaïekmodus is beschikbaar voor grote objecten die niet in een enkel beeldveld passen.
Resultaten deel je vanuit de app of plaats je op de Seestar-community. FITS-bestanden exporteer je voor bewerking in Siril, PixInsight of andere software.

S50 Pro, S50 of S30 Pro: de verschillen
Tegenover de originele S50: vierlenzige in plaats van drielenzige optiek, 8,3 in plaats van 2,1 megapixel, een tweede groothoekcamera, NFC, 10.000 in plaats van 6.000 mAh en 128 in plaats van 64 GB. De S50 is niet meer leverbaar.
Tegenover de S30 Pro: dezelfde sensoren en software, maar met 50 mm opening en 260 mm brandpunt tegenover 30 mm en 160 mm. De S30 Pro is kleiner en lichter en daardoor beter voor reizen; de S50 Pro haalt meer detail uit kleinere en zwakkere objecten.
| S50 Pro / S50 / S30 Pro | |
| Hoofdoptiek | Quadruplet APO 50 mm f/5.2, 260 mm / Triplet APO 50 mm f/5, 250 mm / Quadruplet APO 30 mm f/5.3, 160 mm |
| Hoofdsensor | 8,3 MP 4K, 1/1.2 inch, 2,8 graden / 2,1 MP Full HD, 1/2.8 inch, 1,46 graden / 8,3 MP 4K, 1/1.2 inch, 2,8 graden |
| Groothoekcamera | 8,3 MP 4K, 63 graden / geen / 8,3 MP 4K, 63 graden |
| Accu | 10.000 mAh, tot 9 uur / 6.000 mAh, 6 uur / 6.000 mAh, 6 uur |
| Opslag | 128 GB / 64 GB / 128 GB |
| Verbinding | Wifi, Bluetooth, NFC / Wifi, Bluetooth / Wifi, Bluetooth, NFC |
Meegeleverd
- Seestar S50 Pro smart telescoop
- Carbon statief met verstelbare poothoek
- Magnetisch zonnefilter (tevens donkerfilter voor de groothoeklens)
- USB-C laadkabel
- Beschermkoffer van hoogdichtheidsschuim
Aanbevolen accessoires
De S50 Pro heeft een nieuwe behuizing. Accessoires die voor de originele S50 zijn gemaakt (dauwkap, filterhouder, spikemasker) passen daardoor niet vanzelfsprekend. Zodra ZWO accessoires voor de S50 Pro uitbrengt, nemen we ze op in het ZWO-assortiment. Voor EQ-modus is de ZWO TH10-statiefkop bedoeld. Een powerbank met USB-C Power Delivery is een verstandige aanvulling voor nachten langer dan de accuduur.
Voor wie wel en voor wie niet
- ✓ Je wilt deep-sky foto's zonder leercurve, met een afgewerkt resultaat op je telefoon
- ✓ Je woont in de stad en wilt nevels fotograferen zonder los filter te kopen
- ✓ Je wilt naast deep-sky ook de Melkweg, sterrensporen en landschappen vastleggen
- ✓ Je hebt een originele S50 en wilt de stap naar 4K, dubbele camera en langere accuduur
- ✗ Je wilt zelf door een oculair kijken: een smart telescoop heeft geen oculair, kijk dan bij de Dobson-telescopen
- ✗ Je wilt planeten groot in beeld: daarvoor is 260 mm brandpunt te kort
- ✗ Je zoekt het lichtste reismodel: dan is de S30 Pro de betere keuze
Specificaties
| Hoofdoptiek | Quadruplet apochromaat met ED-element, 50 mm opening, 260 mm brandpuntsafstand, f/5.2 |
| Hoofdsensor | 8,3 MP (3840 x 2160), 1/1.2 inch, 2,9 micrometer pixels, beeldveld 2,8 graden |
| Groothoekcamera | 3,4 mm f/1.75, 6 mm brandpunt, 8,3 MP (2160 x 3840), beeldveld 63 graden |
| Ingebouwde filters | Duo-band (OIII 30 nm, H-alfa 20 nm), UV/IR-cut, donkerfilter (telelens) |
| Extern filter | Magnetisch zonnefilter, meegeleverd |
| Opnamemodi | Star Gazing, Starry Sky, Solar System, Scenic |
| Mozaïek | Tot 8K (portret en landschap), 180 graden panorama |
| EQ-modus | Met optionele TH10-statiefkop, belichting tot 60 seconden |
| Bestandsformaten | JPEG en FITS (foto), MP4 en AVI (video) |
| Opslag | 128 GB intern |
| Accu | 10.000 mAh lithium, tot 9 uur, laden via USB-C (ook tijdens gebruik) |
| Verbinding | Wifi 2,4 en 5 GHz (bereik ca. 10 m), Bluetooth (ca. 5 m), NFC, Station Mode |
| Extra | Autofocus, dauwverwarming, objecttracking, intervalometer |
| Afmetingen ingeklapt | 140 x 149 x 268 mm (5,5 x 5,9 x 10,6 inch) |
| Bedrijfstemperatuur | -10 tot 40 graden Celsius |
| Montering | Alt-azimut, gemotoriseerd, volautomatisch via de Seestar-app |
Vergelijk de S50 Pro met andere modellen op onze pagina met slimme telescopen, of lees eerst de review van de Seestar S30 Pro voor onze ervaring met dezelfde software en sensoren.
Meer producten van dit merk vind je op de ZWO merkpagina.






























Beoordelingen
Er zijn nog geen beoordelingen.