TeleVue Ethos 21mm : 100° 2" Oculair: Ethos-oculair met 100 graden beeldveld
De Ethos 21 mm is het model met het grootste ware beeldveld van de serie. De veldstop van 36,2 mm brengt het beeldveld in de buurt van een 35 mm Panoptic, terwijl de uittredepupil veel kleiner blijft.
In een f/4 Dobson is die uittredepupil ongeveer 5,25 mm in plaats van 8,75 mm bij een 35 mm Panoptic. Voor oudere ogen en voor waarnemers onder een lichtvervuilde hemel is dat een wezenlijk verschil.



Wat 100 graden beeldveld doet
Een klassiek Ploessl toont 50 graden, een Nagler 82 graden. Bij 100 graden houdt je oog het veld niet meer in een keer vast: je kijkt rond in het beeld in plaats van ernaar. Dat is het effect waar de Ethos-serie om bekendstaat.
Praktisch betekent het ook dat objecten langer in beeld blijven. Op een handmatig gevolgde Dobson scheelt dat voortdurend bijsturen.

Het maximale beeldveld binnen een 2 inch steek
Bij deze brandpuntsafstand loopt het ontwerp tegen de mechanische grens van de 2 inch steek aan. TeleVue haalt er het grootst mogelijke ware beeldveld uit zonder noemenswaardige vignettering aan de rand.
Het oculair is parfocaal met de 31 mm Nagler Type 5. Weeg wel mee dat het met ruim een kilo het zwaarste model van de serie is: controleer de balans van je montering.

Inkijkcomfort en Dioptrx
De oogafstand bedraagt 15 mm bij elke brandpuntsafstand in de serie. De hoogte van de opvouwbare oogschelp bepaal je zelf, zodat je oog steeds op dezelfde plek komt.
Draag je een bril vanwege astigmatisme, dan kun je die vervangen door een Dioptrx op het oculair. Dat corrigeert je eigen cilinderafwijking zonder dat de brilglazen contrast en oogafstand kosten.

In jouw telescoop
In een telescoop met een brandpuntsafstand van 1200 mm levert dit oculair ongeveer 57x met een waar beeldveld van circa 1,73 graden. Je rekent dat voor je eigen telescoop uit met de veldstop: waar beeldveld = 57,3 x veldstop gedeeld door de brandpuntsafstand van de telescoop.
De veldstop van dit model is 36,2 mm. Dat getal, en niet de brandpuntsafstand alleen, bepaalt hoeveel hemel je werkelijk ziet.
Meegeleverd
- Oculair met opvouwbare rubberen oogschelp
- Beschermkap voor de oogschelp
- Stofkap voor de steek
- Filterdraad in de steek
Aanbevolen accessoires
Elk Ethos-oculair accepteert de TeleVue Dioptrx, een corrector voor astigmatisme van het oog waarmee je zonder bril kunt waarnemen. Gebruik je een snelle Newton, dan haalt de Paracorr comacorrector het laatste beetje randscherpte binnen. Voor een 2 inch focuser is een Everbrite zenitspiegel de logische aanvulling, en een oculairtas beschermt de investering onderweg.
Voor wie wel en voor wie niet
- ✓ Uitgestrekte nevels en de Melkweg
- ✓ Waarnemers die het grootste beeldveld willen
- ✓ Snelle Dobsons waarbij een kleine uittredepupil telt
- ✗ Monteringen die het gewicht niet aankunnen
- ✗ Focusers zonder 2 inch aansluiting
Specificaties
| Brandpuntsafstand | 21 mm |
| Schijnbaar beeldveld | 100 graden |
| Effectieve veldstop | 36,2 mm |
| Oogafstand | 15 mm |
| Steekmaat | 2 inch |
| Filterdraad | Ja |
| Dioptrx-compatibel | Ja |
| Coating | Volledig meervoudig gecoat, gezwarte lensranden |
| Oogschelp | Opvouwbaar, met beschermkap |
| Gewicht | circa 1020 g |
Alle groothoekoculairs staan op de pagina met widefield oculairs. Het volledige assortiment van dit merk vind je op de TeleVue merkpagina.







Beoordelingen
Er zijn nog geen beoordelingen.